Paweł Nastula - Mistrz, którego powinien znać każdy judoka. Krótki wywiad.
2010-10-08

Paweł Nastula to jeden z najwybitniejszych polskich judoków wszechczasów. W latach 1994-98 przez ponad 3,5 roku był niepokonany zarówno w Polsce, jak i na światowych matach. Nie przegrał żadnej walki, pokonał natomiast w tym czasie około 200 przeciwników. Jest to ewenement na skalę światową. W tym czasie zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski.


  • Mistrz Olimpijski z Atlanty (1996), piąty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992).
  • Dwukrotny Mistrz Świata (Tokio 1995 i Paryż 1997), srebrny medalista Mistrzostw Świata z Barcelony (1991)
  • Trzykrotny Mistrz Europy (Gdańsk 1994, Birmingham 1995 i Haga 1996), Vice-Mistrz Europy z Bratysławy (1999)
  • Wygrał Najbardziej Prestiżowy Turniej Międzynarodowy – Jigoro Kano Cup (Tokyo) w roku 1992, a w 1999 był drugi.
  • Dwunastokrotny Mistrz Polski Seniorów w latach 1991-1999 oraz 2001-2003.

Oto krótki wywiad z naszym Mistrzem (źródło: MIesięcznik Warszawski; www.palat.com.pl/NASTULA/index.htm)
 
 
 
O swoich początkach z judo Paweł Nastula mówi w następujący sposób:
„To jest miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy miałem 10 lat mama zaprowadziła mnie na AWF i zobaczyłem judo. Wiedziałem, że to coś dla mnie.”
Do sekcji prowadzonej wówczas przez Wojciecha Borowiaka przyjmowali jednak dwunastolatków. Został więc odprawiony z kwitkiem. Wrzaskiem wyperswadował mamie, że nie pójdzie na szermierkę, jak ona chciała. Późniejszy mistrz położył się wówczas na ziemi i zaczął płakać. Ryczał dotąd, aż mama dla świętego spokoju wróciła z nim do salki i przekonała trenera Wojciecha Borowiaka, żeby wziął go chociaż na próbę.

W Pana klubie judo uczą się już czterolatki - chłopcy i dziewczynki... czy każdy może uprawiać ten sport?
Tak, każdy od czterech lat nawet do stu. Jest to dyscyplina dla dla wszystkich, rozwijająca sprawność u dzieci i młodzieży. Starszym pozwala zachować długo kondycję, zwinność, odpowiednią wagę oraz samopoczucie. Judo uczy dyscypliny, systematyczności, szacunku do przeciwnika, dodaje pewności siebie. Młody człowiek może poczuć się pewniej i bezpieczniej w sytuacji zagrożenia na ulicy.

Pesymiści mogą powiedzieć, że dzieci z pokolenia gier wideo fascynują się sportami walki, ale widzianymi na ekranie telewizora czy komputera... jak zachęcić młodych do judo i innych dyscyplin sportowych?
Uważam, że tu jest bardzo duża rola rodziców, którzy powinni umieć zachować proporcje między czasem poświęconym na siedzenie przy biurku czy komputerze a ruchem. To oni muszą pokazać dziecku różne możliwości spędzania wolnego czasu w ruchu, zaprowadzić na zajęcia sportowe zgodnie z zainteresowaniami dziecka, a czasem nawet "wypchnąć" na siłę. Nie muszą to być przecież sporty walki, ale np. rower, łyżwy, taniec. W moim klubie zauważyłem, że istnieje duża grupa rodziców, która coraz częściej zapisuje dzieci na judo, dostrzegając w nim dobry sposób na ruch, ogólny rozwój, nie myśląc wcale o trenowaniu go wyczynowo. Niestety, często rodzice pozbawiając dzieci nawet ruchu w szkole, zwalniając dzieci z zajęć wychowania fizycznego.

Czy widzi Pan wśród młodych polskich judoków osoby, które mają szansę powtórzyć Pana sukces z Atlanty czy Paryża
Niestety nie widzę. Teraz mniej dzieci i młodzieży uprawia tę dyscypliną, co pociąga za sobą mniejszą konkurencję w kraju, a tym samym odbija się to na światowych arenach. Tak jak wspomniałem wcześniej, rodzice niechętnie patrzą na judo jako sport wyczynowy, dzieci mają dużo innych zajęć: kółka zainteresowań, języki, korepetycje, tańce, inne sporty... Jeśli zaś chce się osiągać dobre wyniki w sporcie, trzeba mu się całkowicie poświęcić i trenować dużo częściej niż dwa razy w tygodniu.

Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie Pawła Nastuli: www.palat.com.pl/NASTULA/index.htm


 « powrót


 

 
Kontakt z nami

Zabawa z Judo
Radosław Zamęcki
tel: + 48 601-51-80-70
email: kontakt@zabawajudo.pl

dodatkowe informacje dotyczące płatności zamieszczone są w zakładce DO POBRANIA

 

RODO - polityka prywatności

Najnowsza galeria


  Sponsorzy i Partnerzy

 

 

 

 
 
 
       
  Start | Zajęcia | Nasze sekcje | Trenerzy | O judo | Do pobrania | Galeria | Współpraca | Kontakt
© Zabawa Judo 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie:
Hajime Studio